Összefoglaló:
A WooMa Doo által Szerbia, Doline-Magyarkanizsa területére épülő NovaNesa® karbonizáló technológia szabadalom alkalmas arra, hogy a 0,5-2% szárazanyagtartalmú szennyvíziszap alapanyagot karbonizálva magas Nitrogén és Foszfor tartalmú bio-műtrágya granulátumot, valamint a fűtésre alkalmas pellett/brikett végterméket állítson elő.
Az égetéses, erjesztéses, komposztálásos szennyvíziszap kezelési módszerekkel ellentétben a karbonizálásos eljárás előnye a nehézfémek, higany kiszűrése/rögzítése, a kórokozók és az antibiotikumok elpusztítása, valamint a mikro műanyagok megsemmisítése. A karbonizálásos eljárással készült bioszénből készíthető granulált bio-műtrágya, vagy pellettált/brikettált fűtőanyag, illetve (a technológiai sor változtatásával, kibővítésével) lehetőség van még az ipari olaj/gáz előállítás is.
A szerves szennyvíziszapból (tavi szerves iszapból) előállítható bioszén a magas Nitrogén és Foszfor, valamint szervesanyag-tartalma miatt széles körben használható talajtrágyázásra, savsemlegesítésre, szénmegkötésre, nehézfémek talajban történő megkötésére és szennyezőanyagok adszorpciójára. Ezenkívül a talajba juttatott bioszén javíthatja a talaj pH-értékét, kationcsere mennyiségét, vízmegtartó képességét és termékenységét.
A lakossági szennyvíztisztítók végterméke, a 20-25% szerves szárazanyag tartalmú stabilizált szennyvíziszap (amelynek jelentős a Nitrogén és Foszfor tartalma) karbonizációs eljárással feldolgozható úgy, hogy végtermékként értékesíthető készterméket, a Nitrogén/Foszfor tartalmú bio műtrágyát, illetve pellettált/brikettált fűtőanyag készterméket állítunk elő. A fűtőanyagként történő hasznosítás másodlagos haszna a maradék hamuból kinyerhető Foszfor is továbbértékesíthető.
Резиме:
NovaNesa® патент технологије карбонизације, коју управо гради WooMa Doo у области Долине – Кањижа, Србија, погодан је за карбонизацију сировине канализационог муља са садржајем суве материје од 0,5-2% за производњу гранула био-ђубрива са високим садржај азота и фосфора, односно да се као финални производ произведе пелет/брикет погодан за грејање.
За разлику од метода третмана отпадног муља спаљивањем, ферментацијом и компостирањем, предности процеса карбонизације су филтрација/фиксација тешких метала (нпр. Hg, Cd, As, Pb), уништавање патогених микроорганизама и антибиотика односно елиминисање микропластике, хормона и лекова. Од биоугља произведеног поступком карбонизације може се правити гранулисано био-ђубриво или пелетизовано/брикетирано гориво, а (променом и проширењем технолошке линије) могућа је и производња индустријског уља/гаса.
За разлику од метода третмана отпадног муља спаљивањем, ферментацијом и компостирањем, предности процеса карбонизације су филтрација/фиксација тешких метала, живе, уништавање патогена и антибиотика и уништавање микропластике. Од биоугља произведеног поступком карбонизације може се правити гранулисано био-ђубриво или пелетизовано/брикетирано гориво, а (променом и проширењем технолошке линије) могуц́а је и производња индустријског уља/гаса.
Финални производ постројења за пречишц́авање стамбених отпадних вода, стабилизовани канализациони муљ који садржи 20-25% органских чврстих материја (које имају значајан садржај азота и фосфора) може се прерадити поступком карбонизације на начин да се добије готов производ који се може продати као финални производ, био-ђубриво које садржи азот/фосфор и пелетизовани/брикетирани грејни материјал. Секундарна предност његовог коришцћења као горива је фосфор који се може издвојити из преосталог пепела и може се даље продати.